Results & Fixtures: EFL Youth Alliance (27 August - 07 September 2019)

By: Jack Wylie |
03/09/19 |

All the results & fixtures from the EFL Youth Alliance (27 August – 07 September 2019):

Results

Tuesday 27 August

EFL Youth Alliance Northern Cup Group 5

  • Rochdale 4 – 1 Notts County

EFL Youth Alliance Southern Cup Round 1

  • AFC Bournemouth 6 – 0 Yeovil Town
  • AFC Wimbledon 5 – 1 Portsmouth
  • Barnet 2 – 5 Leyton Orient
  • Peterborough United 4 – 1 Stevenage

North East

  • Huddersfield Town 3 – 1 Burton Albion

Wednesday 28 August

EFL Youth Alliance Southern Cup Round 1

  • Luton Town 2 – 0 Cheltenham Town
  • Newport County 3 – 3 (2 – 4 pens) Swindon Town

Friday 30 August

North East

  • Rotherham United 6 – 2 Chesterfield

North West

  • Carlisle United 3 – 1 Shrewsbury Town

Saturday 31 August

North East

  • Doncaster Rovers 4 – 1 Burton Albion
  • Grimsby Town 1 – 0 Scunthorpe United
  • Huddersfield Town 1 – 2 Mansfield Town
  • Notts County 3 – 1 Lincoln City

North West

  • Accrington Stanley 4 – 1 Morecambe
  • Blackpool 0 – 3 Preston North End
  • Fleetwood Town 2 – 1 Rochdale
  • Oldham Athletic 3 – 2 Walsall
  • Salford City 3 – 2 Tranmere Rovers

South East

  • Leyton Orient 3 – 1 Barnet
  • Luton Town 2 – 2 Cambridge United
  • Milton Keynes Dons 0 – 5 AFC Wimbledon
  • Peterborough United 2 – 0 Northampton Town
  • Southend United 2 – 1 Stevenage

South West

  • AFC Bournemouth 1 – 1 Swindon Town
  • Forest Green Rovers 2 – 2 Bristol Rovers
  • Plymouth Argyle 0 – 5 Exeter City
  • Portsmouth 2 – 0 Cheltenham Town

Fixtures

All Kick-off times 11:00am unless stated

Thursday 05 September

South West

  • Bristol Rovers v Portsmouth (13:30)

Friday 06 September

North East

  • Doncaster Rovers v Bradford City (14:00)

North West

  • Walsall v Carlisle United (13:00)

Saturday 07 September

North East

  • Chesterfield v Grimsby Town
  • Lincoln City v Rotherham United
  • Mansfield Town v Notts County
  • Scunthorpe United v Huddersfield Town

North West

  • Morecambe v Oldham Athletic
  • Port Vale v Blackpool
  • Preston North End v Accrington Stanley (10:30)
  • Shrewsbury Town v Salford City
  • Tranmere Rovers v Fleetwood Town

South East

  • AFC Wimbledon v Leyton Orient
  • Barnet v Luton Town
  • Gillingham v Milton Keynes Dons (10:30)
  • Northampton Town v Southend United
  • Stevenage v Peterborough United

South West

  • Cheltenham Town v Yeovil Town
  • Exeter City v AFC Bournemouth
  • Oxford United v Forest Green Rovers
  • Swindon Town v Plymouth Argyle