Results & Fixtures: EFL Youth Alliance (07 March - 16 March 2019)

By: Jack Wylie |
12/03/19 |

All the results & fixtures from the EFL Youth Alliance (07 March – 16 March 2019):

Results

Thursday 07 March

Southern Merit League 2

  • Bristol Rovers 3 – 1 Cambridge United

Saturday 09 March

EFL Youth Alliance Cup Northern Area Final

  • Bury 0 – 2 Wigan Athletic

Southern Merit League 1

  • AFC Wimbledon 3 – 3 Oxford United
  • Exeter City 3 – 0 AFC Bournemouth
  • Luton Town 4 – 1 Southend United
  • Peterborough United 0 – 0 Portsmouth
  • Stevenage 2 – 0 Swindon Town
  • Yeovil Town 1 – 1 Northampton Town

Southern Merit League 2

  • Barnet 2 – 1 Milton Keynes Dons
  • Forest Green Rovers 3 – 0 Cheltenham Town
  • Leyton Orient 2 – 1 Newport County

North East

  • Notts County 0 – 2 Huddersfield Town
  • Scunthorpe United 0 – 1 Grimsby Town

North West

  • Preston North End 1 – 1 Carlisle United
  • Rochdale 5 – 2 Shrewsbury Town
  • Wrexham 2 – 1 Walsall

Fixtures

All Kick-off times 11:00am unless stated

Tuesday 12 March

Southern Merit League 1

  • Oxford United v AFC Bournemouth (12:00)

North East

  • Rotherham United v Mansfield Town (13:00)

North West

  • Morecambe v Tranmere Rovers (12:00)
  • Preston North End v Walsall (13:00)
  • Wigan Athletic v Bury (13:00)

Friday 15 March

North East

  • Burton Albion v Grimsby Town (13:00)

Saturday 16 March

Southern Merit League 1

  • AFC Bournemouth v Luton Town (12:30)
  • AFC Wimbledon v Northampton Town (10:30)
  • Oxford United v Peterborough United
  • Portsmouth v Exeter City (11:30)
  • Southend United v Stevenage
  • Swindon Town v Yeovil Town

Southern Merit League 2

  • Cambridge United v Milton Keynes Dons
  • Cheltenham Town v Leyton Orient
  • Newport County v Barnet (12:00)
  • Plymouth Argyle v Forest Green Rovers

North East

  • Bradford City v Notts County
  • Chesterfield v Hartlepool United (12:00)
  • Lincoln City v Doncaster Rovers
  • Oldham Athletic v Rotherham United
  • Scunthorpe United v Huddersfield Town

North West

  • Accrington Stanley v Walsall (12:00)
  • Bury v Tranmere Rovers
  • Carlisle United v Port Vale (12:00)
  • Morecambe v Fleetwood Town (10:30)
  • Shrewsbury Town v Wrexham
  • Wigan Athletic v Rochdale