Results & Fixtures: EFL Youth Alliance (27 March - 07 April 2018)

By: Jack Wylie |
03/04/18 |

All the results & fixtures from the EFL Youth Alliance (27 March – 07 April 2018):

Results

Tuesday 27 March

Southern Merit League 1

  • Bristol Rovers 2 – 5 Gillingham
  • Milton Keynes Dons 3 – 2 Stevenage

North West

  • Shrewsbury Town 2 – 3 Bury

Thursday 29 March

  • Carlisle United 1 – 3 Morecambe

Friday 30 March

North East

  • Chesterfield 0 – 1 Burton Albion
  • Oldham Athletic 0 – 3 Doncaster Rovers

Saturday 31 March

EFL Youth Alliance Cup Northern Area Final

  • Wigan Athletic 5 – 0 Hartlepool United

EFL Youth Alliance Cup Southern Area Final

  • Oxford United 2 – 2p Luton Town (6-7 pens)

Southern Merit League 1

  • AFC Bournemouth 3 – 2 Swindon Town
  • Milton Keynes Dons 0 – 2 Southend United
  • Portsmouth 2 – 2 Exeter City
  • Stevenage 2 – 3 Cambridge United

Southern Merit League 2

  • Barnet 2 – 2 AFC Wimbledon
  • Forest Green Rovers 1 – 3 Leyton Orient
  • Newport County 4 – 4 Cheltenham Town
  • Peterborough United 0 – 1 Northampton Town
  • Plymouth Argyle 1 – 1 Dagenham & Redbridge

North East

  • Grimsby Town P – P Scunthorpe United
  • Notts County 5 – 0 York City

North West

  • Bury 2 – 1 Carlisle United
  • Rochdale P – P Port Vale

Fixtures

All kick-off times 11.00 unless stated

Tuesday 03 April

Southern Merit League 1

  • AFC Bournemouth v Luton Town (13:30)
  • Cambridge United v Portsmouth (13:00)
  • Exeter City v Oxford United (13:00)
  • Swindon Town v Gillingham (13:00)

Southern Merit League 2

  • AFC Wimbledon v Cheltenham Town (16:00)
  • Barnet v Northampton Town (12:00)

North East

  • Lincoln City v Scunthorpe United (11:00)

North West

  • Fleetwood Town v Bury (13:00)

Wednesday 04 April

North East

  • Hartlepool United v Oldham Athletic (13:00)

North West

  • Port Vale v Carlisle United (13:00)

Friday 06 April

Southern Merit League 2

  • AFC Wimbledon v Forest Green Rovers (13:00)
  • Leyton Orient v Yeovil Town (12:00)

North West

  • Tranmere Rovers v Walsall (12:00)

Saturday 07 April

Southern Merit League 1

  • Cambridge United v Milton Keynes Dons
  • Exeter City v Bristol Rovers
  • Gillingham v AFC Bournemouth
  • Oxford United v Stevenage
  • Southend United v Luton Town
  • Swindon Town v Portsmouth

Southern Merit League 2

  • Cheltenham Town v Peterborough United
  • Dagenham & Redbridge v Newport County
  • Northampton Town v Plymouth Argyle

North East

  • Bradford City v Notts County
  • Chesterfield v Hartlepool United (12:00)
  • Oldham Athletic v Grimsby Town (12:00)
  • Scunthorpe United v Mansfield Town
  • York City v Doncaster Rovers

North West

  • Accrington Stanley v Port Vale
  • Carlisle United v Bury
  • Morecambe v Rochdale
  • Preston North End v Fleetwood Town (10:30)
  • Wigan Athletic v Shrewsbury Town
  • Wrexham v Blackpool