Results & Fixtures: The Football League Youth Alliance (11-23 Apr 2016)

By: Elaine Brand |
19/04/16 |
Youth Alliance

All the results and fixtures from the Football League Youth Alliance (11-23 Apr 2016):

Results

Monday 11 April

North West

  • Preston North End 2 – 3 Tranmere Rovers

Tuesday 12 April

North West

  • Accrington Stanley 2 – 2 Blackpool

North East

  • Chesterfield 2 – 0 Oldham Athletic

Merit League 2

  • Oxford United 3 – 2 MK Dons

Thursday 14 April

Merit League 2

  • Cambridge United 3 – 1 Yeovil Town

Saturday 9 April

North West

  • Burnley 0 – 3 Preston North End
  • Fleetwood Town 0 – 6 Blackpool
  • Morecambe 4 – 0 Wrexham
  • Port Vale 0 – 2 Walsall
  • Rochdale 0 – 0 Bury
  • Shrewsbury Town 1 – 1 Accrington Stanley
  • Tranmere Rovers 1 – 4 Wigan Athletic

North East

  • Lincoln City 1 – 3 Mansfield Town
  • Notts County 0 – 2 Hartlepool United
  • Scunthorpe United P – P Doncaster Rovers

Merit League 1

  • AFC Bournemouth P – P Gillingham
  • AFC Wimbledon 1 – 2 Leyton Orient
  • Cheltenham Town 4 – 2 Plymouth Argyle
  • Portsmouth 2 – 3 Exeter City
  • Southend United 1 – 1 Luton Town

Merit League 2

  • Cambridge United 5 – 2 Dagenham & Redbridge
  • MK Dons 7 – 2 Peterborough United
  • Newport County 4 – 3 Northampton Town
  • Stevenage 3 – 1 Bristol Rovers
  • Swindon Town 1 – 2 Oxford United

Fixtures

All kick-off times 11.00 unless stated

Monday 18 April

North West

  • Accrington Stanley 2 – 0 Morecambe

Tuesday 19 April

North West

  • Blackpool v Bury (12.00)

Wednesday 20 April

Youth Alliance Cup Final

  • Shrewsbury Town v Luton Town (19.00)

North West

  • Rochdale v Port Vale (13.00)
  • Tranmere Rovers v Fleetwood Town (13.00)

Thursday 21 April

Merit League 1

  • Cheltenham Town v AFC Wimbledon (13.00)

Friday 22 April

North West

  • Accrington Stanley v Wigan Athletic (11.00)

Merit League 1

  • Plymouth Argyle v AFC Bournemouth (12.00)

Saturday 23 April

North West

  • Blackpool v Port Vale
  • Burnley v Wrexham
  • Bury v Walsll
  • Fleetwood Town v Tranmere Rovers
  • Morecambe v Carlisle United
  • Shrewsbury Town v Rochdale

North East

  • Bradford City v Grimsby Town
  • Chesterfield v Rotherham United
  • Doncaster Rovers v Burton Albion
  • Mansfield Town v Oldham Athletic (12.00)
  • Scunthorpe United v Hartlepool United (11.30)
  • York City v Notts County

Merit League 1

  • AFC Wimbeldon v Southend United (10.30)
  • Gillingham v Exeter City (12.00)
  • Leyton Orient v Barnet (10.30)
  • Portsmouth v Luton Town

Merit League 2

  • Dagenham & Redbridge v Swindon Town (11.30)
  • Newport County v Cambridge United
  • NOrthampton Town v Stevenage
  • Oxford United v Bristol Rovers
  • Yeovil Town v Peterborough United