Results & Fixtures: The Football League Youth Alliance (1 - 8 March)

By: Steve Sutcliffe |
06/03/14 |
Youth Alliance

Results & Fixtures from The Football League Youth Alliance (1 – 8 March):

Saturday 1 March

Football League Youth Alliance Cup Southern Section Semi Final

  • Portsmouth 1 – 1 Cheltenham Town Portsmouth won 4-3 on penalties
  • Watford P – P Colchester United

North West

  • Blackpool 3 – 1 Accrington Stanley
  • Bury 2 – 1 Morecambe
  • Carlisle United 0 – 3 Preston North End
  • Port Vale 1 – 2 Rochdale
  • Shrewsbury Town 1 – 2 Walsall
  • Tranmere Rovers 3 – 1 Macclesfield Town
  • Wigan Athletic 0 – 2 Burnley
  • Wrexham 1 – 3 Oldham Athletic

North East

  • Bradford City 2 – 1 Hartlepool United
  • Chesterfield 0 – 1 Burton Albion
  • Doncaster Rovers 3 – 0 Grimsby Town
  • Lincoln City 0 – 3 Hull City
  • Rotherham United 2 – 4 York City
  • Scunthorpe United P – P Notts County

South West

  • Exeter City P – P Hereford United
  • Newport County 1 – 3 Plymouth Argyle
  • Swindon Town P – P Bristol Rovers
  • Torquay United 2 – 0 AFC Bournemouth

South East

  • AFC Wimbledon P – P Dagenham & Redbridge
  • Barnet 3 – 4 Northampton Town
  • Crawley Town 3 – 3 Southend United
  • Leyton Orient 4 – 2 Gillingham
  • Peterborough United P – P Luton Town

Tuesday 4 March

North West

  • Bury 1- 2 Rochdale

North East

  • Chesterfield 3- 1 Hull City

South West

  • Swindon Town 4 – 2 Newport County

South East

  • AFC Wimbledon 0 – 4 Leyton Orient

Wednesday 6 March

North East

  • Rotherham United 0 – 1 Doncaster Rovers

Friday 7 March

South East

  • Gillingham 4 – 0 Crawley Town

Fixtures

Saturday 8 March

Football League Youth Alliance Cup Northern Section Semi Final

  • Hull City v Lincoln City

North West

  • Bury v Accrington Stanley
  • Macclesfield Town v Wrexham – Being Played at Wrexham
  • Morecambe v Burnley
  • Oldham Athletic v Carlisle United
  • Port Vale v Tranmere Rovers

North East

  • Grimsby Town v Burton Albion (12:00)
  • Hartlepool United v Rotherham United

South West

  • AFC Bournemouth v Hereford United (11:30)
  • Cheltenham Town v Plymouth Argyle
  • Torquay United v Swindon Town
  • Oxford United v Exeter City (11:30)

South East

  • Luton Town v Colchester United
  • Peterborough United v Barnet
  • Portsmouth v AFC Wimbledon
  • Southend United v Leyton Orient
  • Stevenage v Watford